Máte dotaz?
Neváhejte nás kontaktovat.
Pište ve svém jazyce. info@carpetdepo.com

Blog

Dětská práce při výrobě afghánských koberců?

Dětská práce při výrobě afghánských koberců?

Dětská práce při výrobě afghánských koberců?

Podle zprávy amerického ministerstva práce je Afghánistán jednou ze 74 zemí, kde byla při výrobě ručně vyráběných koberců zjištěna významná dětská práce. To je pravda! Situace v Afghánistánu je však mnohem složitější. Orientální koberce mohou vyrábět pouze kvalifikovaní pracovníci, což vyžaduje velkou trpělivost. Dospívající děti se na výrobě koberců podílejí, ale zdaleka ne tolik, jak si z tisíců kilometrů daleko myslí. Všichni členové rodin, které ve válce přišly o živitele rodiny, jsou nuceni pracovat kvůli krajní chudobě. A tak i děti chodí pracovat, nebo ještě hůř, žebrají na ulici. Dětství je pro mnoho afghánských dětí hořké. Mohly se narodit v jiné zemi, kde mohly chodit do školy a hrát si v parku. Většina afghánských dětí takové štěstí nemá. Jejich "hříchem" je, že se narodily na špatném místě. I ony musí pracovat, aby měly co jíst. To však neznamená, že jsou odsouzeny k otroctví. Zvláště když většinu afghánských koberců pletou všichni výrobci koberců ve svých domovech. To znamená, že rodiny mají k dispozici přízi, tkalcovský stav, vzor koberce a další nástroje, aby mohly koberec vázat ve svých domovech. Jsou to oni, kdo provádí uzlování nebo tkaní. Děti pomáhají. Nomádské koberce se nevyrábějí ve velkých továrnách s mnoha dělníky na jednom místě. Tkaní je pro děti jednou z nejjednodušších činností. V některých částech země jsou děti nuceny vykonávat velmi těžkou fyzickou práci. Nejhorší ale je, když není práce, protože pak jedno z dětí prodají, aby uživily ostatní. Bohužel to není ojedinělý případ a věřte mi, že to není afghánská rodina, která si kupuje prodané děti...... Tyto informace, o které jsem se s vámi podělil, vím zcela jistě, že tomu tak je. Viděl jsem to a vidím to na vlastní oči, protože jsem se v Afghánistánu narodil. Je tedy nehorázné, když je národ stigmatizován falešnými a negativními nálepkami. UNICEF podniká kroky proti dětské práci v chudých zemích, jako je Afghánistán. Nenabízí však žádnou alternativu. Nikdy jsem neviděl aktivistu, který by rodinám v extrémní chudobě nabídl finanční pomoc nebo práci.

dětská práce při výrobě koberců

V době války se většina afghánských koberců posílá do Pákistánu, kde jsou bohužel označeny nápisem "Made in Pakistan", přestože jsou vyrobeny v Afghánistánu. Žádná země nemá s Afghánistánem obchodní dohodu. V Afghánistánu není mnoho příležitostí, ale výroba koberců může zůstat silným pilířem řemesel. Až si dáte domů ručně vázaný koberec, pomyslete na to, kolik práce na něm bylo vynaloženo a kolik rodin se jím živí. Naše koberce jsou s láskou vyráběny pro naše budoucí zákazníky. Porozhlédněte se po stránkách www.carpetdepo.cz. Jsem si jistá, že najdete koberec, který je vám nejbližší.

Závazek společnosti CarpetDepo v oblasti lidských práv a udržitelnosti

Respektování lidských práv je pro CarpetDepo prioritou, a proto se vyhýbáme rodinám a výrobcům (z Afghánistánu, Pákistánu, Indie, Íránu a Turecka), kteří upřednostňují možnosti vzdělávání dětí před prací. Naše úsilí směřuje k vytvoření spravedlivějšího a udržitelnějšího světa, kde má každé dítě možnost těžit z učení, které je daleko od vykořisťování. Tento etický přístup je pro nás klíčový a zavazujeme se, že při výrobě v Afghánistánu budeme používat udržitelné techniky. Věříme, že každé dítě má základní právo na učení a zdravý rozvoj, a důrazně se stavíme proti všem takovým činnostem a praktikám.

dětská práce

Afghánské koberce

Afghánský koberec je druh ručně vázaného textilu, který se vyrábí v Afghánistánu tradičními metodami. Afghánské koberce získaly několik mezinárodních ocenění na každoroční mezinárodní výstavě Domotex v německém Hannoveru. Afghánské koberce vyrábějí různé etnické skupiny v Afghánistánu. Na severu a západě Afghánistánu (Aqcha, Mazar-e Sharif, Herat) vyrábějí koberce převážně Turkmeni. Jedním z nejexotičtějších a nejcharakterističtějších koberců z východu je koberec Chalmohamadi neboli Aqcha (afghánské město Aqcha), vázaný v provincii Balch v severním Afghánistánu. Tento koberec je k dostání po celém Afghánistánu, přičemž největší množství je k dostání v Mazáre Šarífu. Z tohoto města pocházejí také zakladatelé společnosti Carpetdepo. Dalším typickým kobercem Afghánistánu je koberec Balúči. Vyrábějí je Balúčové v Afghánistánu na jihozápadě země.

K výrobě krásných teplých barev používají různá přírodní rostlinná barviva. Používá se široká škála vzorů a barev, ale tradiční a nejtypičtější je osmihranný potisk slona, často s červeným pozadím. Vzor sloní nohy je starý téměř 1000 let. Uzlaři vyrábějí i další doplňky pro kočovný životní styl, včetně stanových pytlů, obkladů stěn, podložek a sedlových brašen.